Tarihçe

Malatya Turgut Özal Üniversitesi 18 Mayıs 2018 tarih ve 30425 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un Ek-181. Maddesi uyarınca Kurulmuştur.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi: Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, yeni kurulacak olan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, İşletme ve Yönetim Bilimleri Fakültesi, Mimarlık ve Tasarım Fakültesi ile Sivil Havacılık Yüksekokulu, Arapgir Meslek Yüksekokulu, Akçadağ Meslek Yüksekokulu, Battalgazi Meslek Yüksekokulu, Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu, Doğanşehir Vahap Küçük Meslek Yüksekokulu, Kale Turizm ve Otel İşletmeciliği Meslek Yüksekokulu, Hekimhan Mehmet Emin Sungur Meslek Yüksekokulu ile Yeşilyurt Meslek Yüksekokulundan ve yeni kurulan Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden oluşur.

Üniversitemiz bünyesinde bulunan Ziraat Fakültesinde 366, Lisansüstü  eğitimde 72  ve Meslek Yüksek Okullarında 3981 öğrenci olmak üzere toplam 4419 öğrenci eğitim- öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Şehir merkezine 15 km mesafede bulunan Üniversitemiz 660 dönümlük merkez kampüsü ile diğer ilçelerdeki yerleşkelerde eğitim-öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama faaliyetlerini  sürdürmektedir.